czwartek, 26 marca 2015

O cellulicie słów kilka:przyczyny powstawania, etapy rozwoju, podział


Dziś trochę naukowo ;) wroga trzeba poznać, aby móc z nim wygrać.

Cellulit a cellulitis to NIE jest to samo.

Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej, wywołana przez infekcję bakteryjną. Głównym objawem jest silne zaczerwienienie skóry oraz ból i pieczenie.

Cellulit to inaczej dystrofia tkanki podskórnej, która obejmuje zwykle dolną część ciała. Dziś cellulit uważa się za złożoną chorobą, która wiąże się z nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, przerostem adipocytów (komórek tłuszczowych) i z przewagą syntezy kwasów tłuszczowych nad ich rozkładem (lipolizą).
Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet, ponieważ u kobiet adipocytów jest dwukrotnie więcej niż u mężczyzn. Komórki gromadzą się głównie na brzuchu, udach i w okolicy lędźwiowej. Kiedy zaczynają wypełniać się zbędnymi produktami przemiany materii, a skóra jest ściśnięta, przesuwają się w kierunku skóry właściwej, powodując powstawanie tzw. "skórki pomarańczowej".Do najistotniejszych przyczyn powstawania cellulitu należy zaliczyć:
- zaburzenia hormonalne- przewaga estrogenów nad progesteronem
zaburzenia mikrokrążenia - również spowodowana nieprawidłowym poziomem estrogenów. Ciśnienie w naczyniach włosowatych wzrasta, powoduję to wzrost przepuszczalności naczyń żylnych i spowolnienie przepływu krwi. W konsekwencji powstają obrzęki
zaburzenia funkcji układu limfatycznego - niewłaściwy przepływ limfy powoduje powiększenie się adipocytów, przyczyniając się do gromadzenia się w nich zbędnych produktów przemiany materii
- czynniki środowiskowe - złe nawyki żywieniowe - zbyt dużo tłuszczów i węglowodanów w diecie.
Inne czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu to m.in.:
- brak ruchu
- specyficzna budowa kobiecej tkanki podskórnej
- rasa
- noszenie obcisłych ubrań
- niewygodne obuwie i buty na wysokim obcasie
- płaskostopie stanowiące przeszkodę w prawidłowym przepływie krwi i limfy
- używki
- wysoka temperatura
- zaburzenia emocjonalne i stres

Etapy rozwoju zmian cellulitowych:
I - oznaki niewidoczne, gładka powierzchnia skóry, skóra ujęta w fałd nie wykazuje skórki pomarańczowej, zmiany dostrzegane w badaniu mikroskopem. W układzie naczyniowym pojawiają się zaburzenia. Skóra nie jest prawidłowo odżywiona i dotleniona, pomiędzy tkankami zaczyna zbierać się limfa. Adipocyty zaczynają stopniowo się powiększać, łącząc w większe skupiska. Dochodzi również do rozpadu włókien kolagenowych i elastyny. Jest to etap, w którym najłatwiej przywrócić prawidłowe funkcje poprzez dietę i ćwiczenia.

II - uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej. Skóra gładka podczas stania i leżenia, w teście szczypania pojawia się zjawisko "materaca". Adipocyty powiększając się przemieszczają się w kierunku skóry właściwej, uniemożliwiając prawidłowe krążenie. Po uciśnięciu skóry palcami widoczne są objawy cellulitu - skórka pomarańczowa, która pojawia się na skutek obrzęku. Na tym etapie może pomóc właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja domowa i gabinetowa.

III - podczas leżenia skóra wydaję się gładka, w pozycji stojącej i przy napinaniu mięśni samoistnie pojawia się skóra pomarańczowa. Wokół nagromadzonych skupisk adipocytów zaczynają się odkładać złogi włókien, elementy tkanki podskórnej zaczynają włóknieć, nasilają się znacznie zaburzenia krążenia. To już nie tylko defekt kosmetyczny, ale początek choroby Redukcja tego stadium możliwa przy intensywnych terapiach, łączących dietę, suplementację, sport, masaże i zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

IVsymptomy widoczne gołym okiem, bez testu, zarówno podczas stania jak i leżenia, wyraźnie zdeformowana figura. Złogi kolagenu zaczynają przypominać guzkowate twory, które uciskają na naczynia krwionośne i włókna nerwowe, co powoduje ból przy dotyku.

Podział ze względu na stopień zaawansowania:

- cellulit wodny - zaburzone krążenie krwi i limfy powoduje zatrzymanie wody w tkankach (naciśnięta palcami skóra jest obrzęknięta i napięta). Rozpoznany na tym etapie cellulit zatrzyma się lub nawet cofnie przy stosowaniu odpowiedniej diety, uprawianiu sportu czy zabiegach leczniczych (masaż, drenaż). Ta postać jest mocno związana z fazami cyklu hormonalnego u kobiet i zwykle obejmuje uda i pośladki.
cellulit tłuszczowy - rozpoczyna się głęboko w skórze właściwej. Zaburzenia metabolizmu prowadzą do gromadzenia się w komórkach trójglicerydów. Adipocyty pęcznieją, a na powierzchni skóry widoczne są bolesne guzki, uciskające zakończenia włókien nerwowych. Wyczuwalne są grudki w głębszych warstwach, są bolesne, ich średnica może dość nawet do 10mm, konieczna jest wizyta u lekarza.
cellulit cyrkulacyjny - forma łącząca cechy cellulitu wodnego i lipidowego

Niebawem sposoby radzenia sobie z cellulitem ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz